Buržuāziskā patvaļa ekonomiskā sabrukuma laikmetā

Nedēļas notikumi apzinīga strādnieka acīm. Nr. 12

Ekonomiskā krīze turpinās. Valdošās šķiras uzdevums ideoloģiskajā frontē kļūst iedzīvotāju pārliecināšana, ka visas problēmas ekonomikā radījis koronavīruss. Par laimi visi mediji ir viņiem pakļauti. Tā Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītājs atklāti apgalvoja, ka tieši koronavīrusa pandēmija esot provocējusi ekonomisko krīzi.

Ja šis cilvēks tiešām nesaprot, ka krīzes ir kapitālisma pastāvīgie ceļabiedri, tam piemītošā pazīme, tad ko viņš dara šajā amatā? Taču kopš 2018. gada un visu 2019. gadu, t.i. tad, kad par koronavīrusu vēl nebija ne runas, daudzi vadošie ekonomisti un finanšu analītiķi prognozēja pasaules ekonomikas sabrukumu 2020. gadā. Tātad, valdošā šķira, izmantojot «runājošas galvas» un «godātos ekspertus», mēģina visas iedzimtās kapitālistiskās ekonomikas problēmas novelt uz pandēmiju. Mērķis ir pārliecināt neziņā paliekošus mietpilsoņus, ka mēs dzīvojam ideālajā sabiedriski ekonomiskajā iekārtā un nekas nav jāmaina. Pārliecinošības labad viņi jums atgādinās par preču pārpilnību un ceļošanas iespējām (tomēr noklusējot, ka tie labumi ir pieejami tikai tiem, kam ir atbilstošā naudas summa).

Dīkstāves pabalsti galvenokārt tiks virzīti lielām kompānijām, kas iemaksājuši valsts budžetā nozīmīgas summas nodokļu veidā. Tas taču ir dabiski — kapitālistiskajā valstī ar buržuāzijas diktatūru ierēdņi, deputāti un valdība, kurus izvirza kapitāls, darīs visu esošās varas saglabāšanai. Valsti pārvalda lielās finanšu grupas, bet kādas kafejnīcas vai autoservisa īpašnieks rūp tikmēr, kamēr maksā nodokļus. Sapnis par savu mazu biznesu, kam būtu jākļūst par neatkarīgas un bezrūpīgas dzīves avotu, sabrūk kā kāršu namiņš. Jebkura sīkā un vidējā uzņēmējdarbība kapitālismā ir tikai burkāns, ko piekarina ēzelim priekšā. Šis burkāns veicina masveida sīkburžuāziskās apziņas nostiprināšanos, radot neatkarības ilūziju, kaut gan īstenībā ir tāds pats peļņas avots lielajam kapitālam, kā viss pārējais.

Aptauja rāda, ka «tikai» 27% uzņēmēju atlaidīs savus darbiniekus, bet pārējie meklēs citus krīzes pārvarēšanas paņēmienus. Saskaņā ar oficiālajiem datiem, pieciem tūkstošiem jaunu bezdarbnieku aprīlī pievienosies vēl 550 cilvēki no kompānijas Tallink. Nez kāpēc neviens nepiemin tādus populārus izdevumu mazināšanas veidus, kā algas pazemināšana un virsstundu apmaksas atcelšana, kaut arī tas jau darbojas. Un kā var cīnīties neorganizētie strādnieki pret darbadevēja patvaļu? Viņi taču var saorganizēties! Vienīgi apvienojoties arodbiedrībās, izveidojot saliedēto darba ļaužu armiju, kas ir gatava aizstāvēt strādājošo intereses, var panākt darba apstākļu uzlabošanos un algas palielināšanu.

Marksisms kā zinātne par sabiedrību palīdzēs ieraudzīt notiekošo no cita skatu punkta, kas krasi atšķiras no buržuāzisko mediju stāstītā, un parādīs ceļu uz progresu, virzienu visas cilvēces uzplaukumam. Marksisms ir zinātne, nevis kāda reliģija vai maldi, kā to iestāsta valdošā šķira. Nāciet uz marksistu pulciņa nodarbībām — un pārliecinieties paši!

Apzinīgais strādnieks

Plakāts. Arodbiedrības — pasaules darba kustības frontes vienība