Neesi marionete! Kā nekļūt par lelli svešās rokās

Krīze strauji uzņem apgriezienus. Saskaņā ar pēdējiem oficiālajiem datiem bezdarbnieku skaits palielinājies uz 3 tūkstošiem cilvēku, 17 uzņēmumi iesnieguši kolektīvās atlaišanas paziņojumus. Visai iespējams, ja buržuāziskā valdība nespēs risināt aizņemtības problēmu un atbalstīt cilvēkus, kas zaudējoši darbu, sabiedrībā pieaugs sociālā spriedze.

Šķiriskās pretrunas īpaši saasinās kritiskos apstākļos, tādos kā karš, krīze, bads utml. Šādā situācijā paredzamo nemieru apstākļos daži politiskie līderi vēlēsies duļķainā ūdenī pazvejot un uzkrāt politisko kapitālu, lai ieņemtu kāroto vietu pie valsts siles. Labās, t. s. «latviešu» partijas visticamāk apvainos tagadējo varu pārāk liberālā nacionālajā politikā, pārmetot tai piekāpšanos Briselei un apgalvojot, ka vienīgais glābiņš krīzes situācijā ir latviešu Latvija. Centristi gribēs saglabāt esošo kārtību (t.i. savu vietu zem saules), apliecinot, ka viss tiek darīts tautas labad. Buržuāziskā «kreisā»1 Saskaņa droši vien arī nepaliks malā un aģitēs par visu labu un pret visu sliktu, vienlaicīgi atgādinot par bērnu laukumiem un sabiedriskā transporta atlaidēm. Kā tad neiekrist maldinātāju lamatās?

Atkārtošu vēl un vēlreiz, kamēr strādājošie neiegaumēs. Pašlaik visas parlamenta partijas pārstāv valdošo šķiru — buržuāziju. Attiecīgi neviena partija nepārstāv jūs un neaizstāv jūsu intereses. Bērnu laukumi — tas ir labi. Bezmaksas ēdināšana bērnu dārzos — tas ir brīnišķīgi. Taču kā jāvērtē pensijas vecuma paaugstināšana? Un bezdarbnieka pabalsta samazināšana? Ko teiksiet par maksas medicīnu un inflāciju (kad tiek paaugstinātas cenas visam, izņemot vienu preci — darba spēku)? Par to visi aizmirsuši, saņemot druskas no kungu galda. Kur ir aizņemtības garantijas, kur tā alga darba spēka vērtības līmenī, kur tā 100% darbnespējas lapa, kas tiktu apmaksāta no pirmās dienas? Cik politisko partiju deklarē vairākuma interešu aizstāvēšanu? Iedomājieties! Skaistiem vārdiem visi spriež par brīvību, demokrātiju un vienotību. Taču kāda vienotība var pastāvēt kasierim un veikala īpašniekam? Kaut gan viņi pieder pie vienas tautības un dzīvo vienā pilsētā, viens no tiem ir ekspluatators, bet otrais — ekspluatējamais. Viņu intereses nav vienkārši nesavienojamas — tās ir pretējas. Strādniekiem ar buržuāziju nav pa ceļam.

Gribētos kaut ko piebilst par aktuālu tēmu — par atlaišanu no darba. Kamēr, drebot aiz bailēm no priekšnieka, mēs ceram, ka mūsu kolēģis kļūs par tuvāko kandidātu atlaišanai, par strādnieku vienotību nevar būt ne runas. Ja strādnieki pat savu biedru nespēj aizstāvēt, kā tad mēs buržuāzijai izrausim ražošanas līdzekļus nākotnes sabiedrības celšanai?

Apzinīgais strādnieks

1Īstenībā «Saskaņa» nav nekāda kreisā partija. Boriss Cilēvičs, deputāts no «Saskaņas», tā arī apgalvoja: «Krieviem ir jābūt izvēle. Jāpastāv ne tikai kreisā, bet arī labā partija.» Tas ir smieklīgi, jo PCTVL (pašlaik «Latvijas Krievu savienība»), par kuru te domāts, arī nav kreisie. Pietiek ar to vien, ka tā ir vienīgā partija, kurai priekšvēlēšanu programmā ir iekļauta privatizācijas paplašināšana.