Par revolūcijas jēdzienu

Runājot ar kolēģiem par revolūciju, mums jāatzīst fakts, ka daudzi nesaprot šī vārda nozīmi. Bet tas ir svarīgi — nesaprotot būtību, jūs varat tikt maldināts, un jūs tiksiet maldināts vai izmantots, lai īstenotu kādus plānus, kas pavisam neatbilst jūsu objektīvajām interesēm.

Revolūcija ir izmaiņas sociāli ekonomiskajā veidojumā. Tās rezultātā progresīvā klase nonāk pie varas, aizstājot reakcijas klasi. Pievērsīsimies vēsturei: feodālie kungi nomainīja vergu īpašniekus, buržuāzija nomainīja feodālos kungus. 1917. gada oktobrī proletariāta progresīvā klase veica sociālistisko revolūciju un aizstāja reakcionāro buržuāziju. Jāsaprot, ka revolūcijas nenotiek pēc vēlēšanās vai pēc kāda cita pavēles. Revolucionāra situācija rodas saistībā ar objektīviem procesiem, kuri notiek sabiedrībā, ar nešķīstošām pretrunām, kuras nav iespējams pārvarēt, izņemot ar izmaiņām sociālajā sistēmā.

1991. gadā Latvijā notika kapitālisma atjaunošana, tas ir, pie varas nāca reakcionārā šķira, valsts tās attīstībā ir atgriezusies iepriekšējā posmā. Šī nav revolūcija, bet gan regresija! Un tas ir skaidri jāsaprot.

Daudzi arī žēlojas un vaid par iespējamiem upuriem un represijām revolūcijas laikā. «Būs asinis, pilsoņu karš,» biedē mani kolēģi. Atļaujiet, saku, padomāsim kopā. Ja valstī izveidosies revolucionāra situācija un proletariāts, strādnieku šķiras politiskās partijas vadībā, pārņems varu, tad kurš būs jārepresē? Latvijā pārsvarā ir algotie darbinieki, kuri pārdod savas darba spējas. Vai mēs sevi represēsim? Vai arī individuālos komersantus, kuri arī dzīvo tikai ar savu darbu un nepiesavina svešu?

Lielajam kapitālam, kurš izmanto algotu darbu, jākļūst par jaunās valsts īpašumu. Cik procenti iedzīvotāju ir šo uzņēmumu īpašnieki? Lielākā daļa šo uzņēmumu pieder ārvalstu kapitālam, kurš gandrīz jau 30 gadus sūknē peļņu no mūsu valsts. Vai esat gatavi aizstāvēt tos, kas jūs aplaupa un aplaupīs saskaņā ar revolūcijas šausmu stāstiem? Vai varbūt jūs vienkārši vēl neesat veiksmīgs miljonārs, par kuru tuvākajā laikā noteikti kļūsiet? Labi un smagi strādāsiet, apmeklēsiet biznesa apmācības un veiksme neliks gaidīt ilgu laiku? Varbūt tas tā un ir, bet kamēr ir tādi «sapņojoši miljonāri», kāds no viņiem gūst labumu…

Kapitālisti, neatkarīgi no tā, cik daudz viņi vēlas citādu, pretrunā ar viņu gribu un apziņu, ar savu rīcību saasina pretrunas sabiedrībā un rada objektīvus priekšnoteikumus revolūcijai.

«Jutīgie cilvēki, raudot par revolūcijas šausmām, dažas asaras veltiet šausmām, kas to izraisīja».1

Apzinīgais strādnieks

1 Džūls Misels (1798—1874) — franču vēsturnieks un publicists