Represēts pēc nāves

Latvijā arī nojauc pieminekļus. Tas bija sen, vēl deviņdesmito gadu sākumā. Tika likvidēti visi pieminekļi Ļeņinam. Bet ar Ļeņinu tas nebeidzās. Šie notikumi, protams, atšķiras no 2020. gada jūnija, kad ASV un Rietumeiropā cilvēku protestētāji vērsās pret valdību un gāza pieminekļus kapitālisma pamatlicējiem. Latvijā pēc PSRS likvidēšanas monumentu nojaukšana tika veikta pēc valdības iniciatīvas: aktīvi iznīcināja pieminekļus, kuri cīnījās pret kapitālistisko iekārtu.

Pašreizējā pieminekļa atrašanās vieta

Viens tāds piemineklis nejauši saglabājās Liepājā. To uzcēla par godu Imantam Sudmalim, latviešu antifašistu pretošanās kustības cīnītājam, kuru nogalināja hitleriešu okupanti 1944. gadā. Piemineklis Sudmalim, kurš gāja bojā Rīgā, tika uzcelts viņa dzimtajā pilsētā, Liepājā, septiņdesmitajos gados. Tas izturēja 1991. un 1992. gadu notikumus. Neonacisti mēģināja pieminekli apklāt ar zīmējumiem, taču tik augsti viņiem uzkāpt neizdevās. 1995. gadā pieminekli demontēja.

Tomēr monumentu neiznīcināja. To uzstādīja Liepājas pilsētas vēstures muzeja teritorijā. Kāpēc tieši tā rīkojās? Sudmaļa tēvs bija Liepājas muzeja dibinātājs, kas joprojām funkcionē. Iespējams, ka tieši šī iemesla dēļ pieminekli nelikvidēja. Vecākā Sudmaļa piemineklis arī ir uzstādīts muzeja teritorijā: tas atrodas viegli apskatāmā vietā, netālu no ieejas. Taču monuments par godu dēlam ir paslēpts pagalmā, zem vecu koku vainagiem.

Ko vēl var teikt? Pasaki, kādus monumentus tu likvidē un kādus uzcēli, un es pateikšu, kas tu esi.

Padomju Savienības varonis Imans Sudmalis

Latvijas Strādnieku frontes
Kurzemes pirmorganizācija