Trūcīgie! Atbalstiet biznesu!

Soctīklos ieraudzītais

Nesen ieraudzīju brīnišķīgu saukli. Tas aicina nekavējoties pēc šīs briesmīgās krīzes pārvarēšanas visiem spēkiem atbalstīt vietējo biznesu, pērkot Latvijas uzņēmēju preces un pakalpojumus. Skan kā priekšvēlēšanu aģitācija: mums kopā jāparūpējas par nacionālajiem kapitālistiem, jo tiem esot bijis grūts laiks.

«Kad COVID-19 krīze būs garām — izdari labu darbu. Apceļo Latviju, paēd restorānos Latvijā, nakšņo viesnīcas Latvijā, pavadi brīvdienas Latvijā. Ivēlies Latvijā ražotas preces. Atbalsti tos uzņēmumus, kuriem, apgrozījums krītuma deļ, klājies grūti.»

Vai jūs to pa īstam?! Jebkurš kapitālists uzsāk biznesu nevis ar nolūku palīdzēt darbiniekiem, bet gan ar mērķi gūt peļņu. Taču peļņa kā zināms ir neapmaksātā algotā strādnieka darba daļa. Ko grasāmies žēlot? Savus ekspluatētājus? Lielais bizness tāpat mēģina risināt savas finansiālās problēmas ar valsts palīdzību, t.i. ar mūsu palīdzību.

Kas attiecas uz Latvijā ražotajām precēm — ko atbalstīsim? Vairākums lielo ražotāju pieder ārvalstu kapitālam: «Dobeles dzirnavnieks», «Rīgas dzirnavnieks», «Rīgas piena kombināts», «Latvijas maiznieks» un daudzi citi. Tāpēc uzraksts «ražots Latvijā» vēl neko nenozīmē.

Šādam sauklim varētu būt jēga tikai vienā gadījumā: ja visa rūpniecība, restorāni un viesnīcas piederētu šīs zemes strādājošajiem un tiktu pārvaldītas visas sabiedrības labā.