Zatlers: «Nepilsoņi ir PSRS pilsoņi»

Dzīvo Latvijā viens pilsonis, vārdā Valdis Zatlers. Viņš ir bijušais Latvijas prezidents, kurš amatā bijis no 2007. līdz 2011. gadam. Bet vispār viņš ir āŗsts-traumatologs-ortopēds.

Janvāra sākumā viņs uzstājās radio, un runa nonāca līdz pilsoņiem un nepilsoņiem. No visas pasaules valstīm izveidot šādu statusu ienāca prātā tikai Latvijas un Igaunijas buržuāziskajiem lokiem. Tas ir veids kā palikt pie varas, izmantojot nacionālo sajūtu, veids kā radīt nacionālo naidu «no augšas», cīnisks un nelietīgs politiskais solis, kas robežojas ar fašistisko diktatūru un melnādaino segregāciju ASV.

Neskatoties uz to, ka cilvēki piedzimuši un visu mūžu nodzīvojuši Latvijā, 1991. gadā viņīem atņēma politiskās un daļēji ekonomiskās tiesības. Jaundzimušā buržuāzija nobījās atklāti pasludināt cilvēkus par tiesības zaudējušiem pēc etniskās pazīmes, un tolaiku buržuāziskās «Tautas frontes» avīzēs uzsākās vairākas diskusijas, kā pareizi noformēt tiesību atņemšanu iedzīvotāju pusei.

Galu galā atrīsinājums tika atrasts. Robeža starp pilsoņiem un nepilsoņiem tika novesta pēc kalendāra pazīmes — 1940. gadā. Pat tie, kuri piedzima Latvijā pēc 1940. gada, nesaņēma pilsonību, ja viņu vecāki atbrauca uz Latviju pēc šī datuma. No šī politiskā soļa cieta visi stradājošie iedzīvotāji: kā krievi, tā arī latvieši, valsts pēc savas attīstības nokļūva pagātnē.

Tomēr pilsonis Zatlers par kļūdu pašu nepilsonības intitūta dibināšanu neuzskata:

«Teikšu, kāpēc: es ilgi domāju, kas ir nepilsoņi, un kāpēc tādi ir? Un sapratu: tie ir Padomju Savienības, valsts, kura jau sen neeksistē, pilsoņi. Bet šie cilvēki taču paši neizvēlējās nevienu citu pilsonību! Pat krievu vai vācu. Nevienu! Viņi palika tā, kā bija. Viņiem Padomju Savienības apziņa joprojām dvēselē.

Latvijas valsts izsniedza viņiem pases. Piekritīšu, ka pats nosaukums» (nepilsoņa) «„pase“ ir stulbs, tā ir tehniskā kļūda, tas apvaino. Bet fakts, ka valsts izsniedza viņiem dokumentus un deva visas tiesības, izņemot politiskās, — tas ir pareizi. Es domāju, ka tas, kas bija ierakstīts deklarācijā par neatkarības atjaunošanu, ir izpildīts. Mēs nekad neielīdīsim detaļās.»

Tādējādi, Zatlers uzskata, ka nepilsoņi ir cilvēki, kuri apzināti izvēlējās būt PSRS pilsoņi pat tās pagaidu dezorganizācijas laikā.

1Šo Zatlers pateica krievu valodā «Latvijas radio — 4» eiterā 2020. gada 2. janvārī raidījumā «Действующие лица» (Darbojošās personas). Audioieraksts pieejams arhīvā (aprakstītais fragments sākās no 33 min 48 sek).