Atskaite par avīzes dalīšanu strādniekiem

Rīga. 2021. gada 31. maijs, plkst. 18:30—19:30. Izdalījām 110 avīzes «Strādnieku cīņa» (Nr. 1) eksemplārus pie finiera fabrikas «Lignums». Varētu izdalīt arī vairāk eksemplāru, ja tie mums būtu. Vairākums izgāja pēc savas maiņas. Dalījām ar vārdiem: «avīze strādniekiem», «mēs speciāli izveidojām», «noderīga avīze, palasiet brīvajā laikā». Ņēma labprātīgi, it īpaši pēc vārdiem «avīze strādniekiem», tas cilvēkus priecēja, viņi teica «palasīsim». No avīze atteicās tikai 5% cilvēku, tostarp «DPD» kurjers. Jauno cilvēku bija ap 30%, sieviešu ap 40%. Vairākums strādnieku bija ļoti draudzīgi noskaņoti.

Pirmais strādnieks, kuru mēs satikām, bija jaunais špaktelētājs (pēc 12 stundu maiņas), viņš bija ļoti iepriecināts ar avīzi, aizgāja, palasīja, atgriezās, nedaudz pakomentēja. Pastāstīja par to, ka viņam gabaldarba apmaksu mainīja uz stundu apmaksu — tagad cik labi tu nestrādātu, vairāk nenopelnīsi, taču, kad strādā, laiks paiet ātri. Bija sašutis par «vecajiem», kuri strādā 12 stundas bez pusdienu pārtraukuma.

Agrāk rūpnīcā bija sava avīze, ko izdeva pēc personīgās iniciatīvas kāds no priekšniekiem, kurš vēlāk tika paaugstināts un par avīzi aizmirsa. Viņš komunicēja ar strādniekiem, vāca vietējas ziņas. Vairāki domāja, ka mūsu avīze ir tā pati rūpnīcas avīze, teica: «Nu beidzot!» Var secināt, ka avīze strādniekiem ir vajadzīga. Mēs atbildējām, ka tagad viņiem ir jauna avīze.

Viens cilvēks, ieraugot avīzi, teica: «Drīz vēlēšanas.» Kad uzzināja, ka avīze ar vēlēšanām nav saistīta, pajautāja «Tiešām?», avīzi paņēma un apmierināts aizgāja.

10% cilvēku apstājās, sāka lasīt, uzdeva jautājumus. Jautāja, kas par organizāciju. Puse, saņemot avīzi, lasīja virsrakstus.

Divas sievietes pajautāja, kā rakstīt avīzē. Mēs viņām izskaidrojām, ka avīze ir neatkarīga un tajā ir jāraksta, parādījām rekvizītus.

Apsardze pie mums neizgāja. Dalījām 1—2 metros no ieejas rūpnīcas ēkā.

Biedrs Jefimovs, biedrs Fjodorovs