Valstis-puskolonijas tika atstātas pašu ziņā

Par situāciju pasaulē

Gribētos uzrakstīt par ekonomiskās vīrusa krīzes pirmajām nedēļām un par pretrunām, kuras viņš saasināja gan starp valstīm, gan pašu valstu iekšienē.

Pēkšņi atklājās Eiropas Savienības kā vienotas vienlīdzīgu valstu organizācijas nespēja reaģēt uz problēmām, ar kurām tā saskaras. Katra iesaistītā valsts pieņem individuālus lēmumus bez citu Savienības locekļu piekrišanas. Un, tāpat kā citos jautājumos, prioritāte paliek ekonomiski attīstītākajām valstīm, puskoloniālas valstis tiek atstātas pašu ziņā. Tas ļoti atgādina korporatīvu pasākumu, kurā tiek propogandēta ekspluatatoru apvienība un viņu paklausīgā vadība ar ekspluatējamajiem. Un tiklīdz sākas krīze un atlaišanas, visi kopīgie svētki nekavējoties atiet otrajā plānā, un parādās praktiskās ekonomiskās attiecības darbaspēka pirkšanā un pārdošanā. Arī aizjūras imperiālisti ir aktīvajā stāvoklī un piedāvāja Vācijas farmācijas uzņēmumam miljardu ASV dolāru priekš vīrusa vakcīnas ražošanas tikai un vienīgi ASV pilsoņiem.

Katrā valstī saasinās pretrunas starp finanšu grupām par daļu no valsts budžeta (tas ir, mūsu naudas) par viņu pašu atbalstu krīzes laikā. Neviens nevēlas zaudēt peļņu.

Runājot par Latviju, vairāki uzņēmumi jau ir nosūtījuši paziņojumus par darbības beigšanu un darbinieku atlaišanu — apmēram 1660 cilvēku (neskaitot jau 1500 «Latvijas dzelzceļa» darbiniekus un citus, kurus jau gatavo atlaist). Izsecinām, kurai no kapitālistu grupām būs vairāk līdzekļu pār valsts aparātu, tai arī un būs labvēlīgāki nodokļu atvieglojumi un finansiālais atbalsts. Mazākos apēdīs lielākie. Kā jūs jau pamanījāt, dažām pieprasītākajām precēm tika paaugstinātas cenas — jo muļķīgi neizmantot šo iespēju. Un cilvēki, kuri izsaka neapmierinātību ar šādām darbībām, izraisa smaidu. Ko jūs gaidījāt? Jūs aplaupa katru dienu, katru minūti, un tagad pēkšņi bizness kļūs «sociāli atbildīgs», nožēlodams un gatavs atteikties no peļņas? Otrā pasaules kara laikā nacistiskā Vācija saņēma milzīgu palīdzību no finanšu kapitāla, kas savukārt no tā nopelnīja milzīgus ienākumus. Kopš tā laika nekas nav mainījies.

Tādas valstis kā Ķīna, Kuba, Venecuēla, kuras ziedoja un brīvprātīgi piedāvāja palīdzību visām valstīm, kurām tā vajadzīga, ir nošķirtas. Un pat dedzīgi antikomunisti, rīvēdami zobus, ir spiesti pieņemt šo palīdzību, kas atkal parāda visu kapitālisma pasaules liekulību. Piemēram, Kuba izglāba ar koronavīrusu inficētus pasažierus uz britu kruīza kuģa, no kura ASV un citas kapitālisma valstis atteicās. Kuba un Ķīna arī nosūtīja daudzus ārstus un tonnas zāļu uz Itāliju un citām valstīm.

Kīņa nosūta uz Latviju milzīgu partiju individuālo aizsardzības līdzekļu.

Daudzi sapņo apvienot visus planētas iedzīvotājus vienotā sabiedrībā, kas spētu atrisināt jebkurus uzdevumus un nodrošināt attīstību un labklājību visiem. Bet jāatceras, ka jebkura kapitālisma valstu savienība būs nevienlīdzīga un neuzticama. Tikai sociālisma valstis mēdz apvienoties, balstoties uz patiesu vienlīdzību! Tikai novecojušais kapitālisms, kas ķeras pie jaunākajām iespējām pagarināt savu dzīvi, ir šķērslis.

Apzinīgais strādnieks