Latvija atlaiž 1500 dzelzceļniekus

Nedēļas notikumi caur apzinīga strādnieka acīm. Nr. 8

Rīgas dzelzceļa stacija «Šķirotava»

Mani, kā algotu darbinieku, kas ir spiests katru dienu pārdot savu spēju strādāt, ļoti uztrauc valsts ekonomiskā politika. Kamēr pie varas ir kapitālistu jeb ražošanas spēku īpašnieku šķira, gaidīt jebkādus objektīvus uzlabojumus savā dzīvē ir bezjēdzīgi. Vienalga, ko jums saka valdības «runājošās galvas»: jāsaprot, ka intereses darbaļaudīm un kapitālam vienmēr ir pretējas, tāpēc gaidīt žēlastību no ekspluatatoriem ir naivi un stulbi. To jau kārtējo reizi ir pierādījusi buržuāziskās Latvijas valdība.

Politiķi tomēr ir atzinuši, ka tuvojas ekonomiskā krīze, taču «nekādu smagu seku tā nenesīs» (nothing special). Lūdzu: valsts uzņēmums «Latvijas Dzelzceļš» (te valsts darbojas kā kopīgs kapitālists) pasludināja par 1500 darbinieku atlaišanu. Saka, ka šī lēmuma pieņemšanu ietekmēja gan ekonomiskie, gan politiskie faktori. Taču cilvēkiem, kuri zaudēja darbu, dēļ tā labāk neies. Savukārt, Ventspilī briest jauns konflikts ar ostas strādniekiem, kuri pieprasa atcelt sankcijas un atbloķēt tranzīta uzņēmumu kontus. Darbiniekiem nav nekādas daļas par to, kā politiķi pārdala ietekmes sfēras. Strādājošam cilvēkam rūp tikai savlaicīga samaksa par labi padarītu darbu.

Taču ar to kapitālistu roku veiklība nebeidzas. Pagājušā gada beigās likumdevēji, «rupējoties» par tautu, samazināja bezdarba pabalsta saņemšanas termiņu līdz astoņiem mēnešiem, kā arī saņemtā pabalsta līmeni. Citiem vārdiem, valsts vairs nevēlas nevienam garantēt nodarbinātību un taisnīgu atlīdzību, kas atbilst darbaspēka vērtībai, un, pie tam, arī samazina finansiālu atbalstu darba zaudēšanas gadījumā. Profits!

Strādnieki, ja negribat justies apmānīti, lasiet ekonomikas ziņas, interesējieties par notikumiem politikā. Ja jums nav nekādas intereses par politiku, tad politika interesēsies par jums. Un pēc pēdējiem notikumiem var spriest, ka tā par jums īpaši aktīvi interesēsies.

Apzinīgs strādnieks

Rīgas centrālā dzelzceļa stacija, 2006. gada 11. jūnijā
Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja Rīgas nodaļas eksponāts