Ar Latvijas Strādnieku fronti sazinājies kāds Rīgas skolēns, lai pastāstītu par savu pieredzi ģeogrāfijas olimpiādē.
Pēc viņa stāstītā, Rīgas 3. atklātā ģeogrāfijas olimpiāde norisinājās 22. janvārī Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas aktu zālē, kur bērni no 8. un 9. klasēm sēdēja blakus viens otram un atbildēja uz jautājumiem, kas tika rādīti uz projektora. Iespējams, ka šāda olimpiādēm neraksturīga norise tika pielietota, lai mazinātu dalībnieku satraukšanos un veidotu radošāku atmosfēru. Vai mērķis attaisnoja šādu rīcību?
Olimpiādē bija 6 uzdevumi, un katram uzdevumam pienākās atsevišķa atbilžu lapa. Kad skolēni atbildēja uz otrā uzdevuma jautājumiem, pirmo jau vērtēja. Īss uzdevumu apraksts:
- 1. uzdevums bija par politiskiem notikumiem, kur skolēniem, izlasot pēdējās ziņas, bija jāatbild, kurā valstī vai pilsētā tas notika.
- 2. uzdevuma nosaukums bija «Google bildes». Ekrānā tika rādītī tā saucamie «dūdli» (angl. doodle jeb speciāli attēli, kuri atsevišķos datumos tiek rādīti Google parastā logotipa vietā, kuri ir vēltīti dažādo valstu gadadienām). Skolēniem bija jāuzmina, par godu kurai valstij tika izveidoti šie attēli.
- 3. uzdevums bija tests par Donaldu Trampu. Jautājumi bija visai neparasti, piemēram, cik sievietes apsūdzēja Trampu par seksuālo vardarbību un cik no tām to veiksmīgi pierādīja tiesā. Atgādināsim, ka olimpiāde bija domāta 8. un 9. klašu skolēniem! Par kādu skolēnu audzināšanu un attīstību te var iet runa?! Arī bija jāatbild, zem kādas Zodiaka zīmes ir dzimis Tramps un kurā pilsētā ir viņa galvas skulptūra. Un šie uzdevumi bija sestā daļa no ģeogrāfijas, nevis Trampa biogrāfijas, olimpiādes!
- 4. uzdevuma nosaukums bija «augļkopība». Tajā bijā jāuzraksta uz ekrāna demonstrētu augu nosaukumus. Kāpēc šīm uzdevumam izvēlējās šādu nosaukumu, un kāds sakars tam bija ar ģeogrāfiju, netika skaidrots.
- 5. uzdevumā bija darbs ar tekstu. Bija vienkārši jāatrod pieprasītā informācija tekstā. Vienīgais, kas traucēja visiem skolēniem saņemt maksimālu punktu skaitu, bija laika ierobežojums. Vēlreiz atgādināsim, ka ģeogrāfijas olimpiādē jāpārbauda ģeogrāfijas, nevis valodas zināšanas.
- 6. uzdevuma nosaukums bija «Mana Rīga». Tajā bija jāatbild uz jautājumiem par galvaspilsētas rajoniem, sabiedrisko transportu u.c., kas bija vistuvāk olimpiādes deklarētajai disciplīnai.
Ģeogrāfija (gr. geo — Zeme un kratos — rakstīt) ir dabaszinātņu un sociālo zinātņu sistēma, kas pēta Zemi, tai raksturīgas īpatnības, dzīvības izplatību uz Zemes (tai skaitā cilvēka izplatību un cilvēka saimnieciskās darbības ietekmi). Olimpiāde ir pasākums tieši talantīgākajiem skolēniem šajā priekšmetā.
Kāpēc olimpiādē vispār netika pārbaudītas mācību priekšmeta padziļinātas ziņāšanas, bet uzdevumi tika ņemti no jomām, kuras ir tikai attālināti saistīti ar ģeogrāfiju?
Atbilde ir meklējama mūsdienu Latvijas izglītības sistēmas sakņu kļūdās. Drīzumā LSF mājaslapā tiks publicēts raksts par izglītību Latvijā skolēna acīm.