Lietuvas ziņu kopsavilkums pēdējo 2 nedēļu laikā
Mūsu lietuviešu biedri sagatavoja informāciju par to, kas tagad notiek Lietuvā. Dodam viņiem vārdu.
Šajā mēnesī beidzot tiks publicēti krimināllietas materiāli lietuviešu valodā, kurā figurē bijušais valsts prezidents A. Adamkuss. Pirmstiesas procesu tagad pārraudzīs Fatou Bensoudai, Starptautiskās krimināltiesas prokurors. Adamkuss tiek apsūdzēts «slepenās CIP (CIA) cietumā» izveidošanā, kurā spīdzināja arābu izcelsmes cilvēkus. Lietas pārtulkošana lietuviešu valodā jau aizņem vairāk nekā gadu. Pastāvīgi atgādinājumi un pretenzijas no Lietuvas iedzīvotājiem galu galā atmaksājās. Šī lieta skaidri rāda, kādas ir patiesas politiskās ambīcijas Lietuvas valdībai.
Uz diviem mēnešiem tika pagarināts A. Paļecka aizturēšanas laiks. Kopumā A. Paļeckis jau 18 mēnešus tika turēts pirmstiesas apcietinājumā. Notiekošā absurds tagad ir tik acīmredzams, ka pirms dažām dienām procesu pārsūdzēja vairāk nekā 50 ievērojamu cilvēku (tajā skaitā arī daži deputāti, bijušais Lietuvas eirokomisārs, bijušais ministru prezidents un bijušais Seima priekšsēdētājs). Apelanti atzīst, ka nekādu simpātiju pret Paļecki viņiem nav. Taču tik absurda politiskā vajāšana nozīmē to, ka Paļeckis bez īpašas piepūles uzvarēs tiesas lietu Strasbūrā, kas viņam piešķirs mocekļa reputāciju jau starptautiskajā mērogā, un citi pievērsīs uzmanību Paļecka teiktajiem vārdiem, ka 1991. gada notikumu laikā «savējie šāvuši uz savējiem». 6. aprīlī Paļecki atbrīvoja pēc drošības naudas iemaksāšanas 50 tūkstošu eiro apmēra. Viņam arī piešķīra sešu mēnešu mājas arestu ar policijas uzraudzību un GPS aproci.
Koronavīrusa apstākļos dažas tirdzniecības ķēdes sāk izsniegt piemaksas darbiniekiem, kuri tagad ir spiesti strādāt nežēlīgos apstākļos. Piemēram, «IKI» plāno izmaksāt 250 tūkstošus eiro. Ja šo summu sadala uz tīkla darbinieku skaitu, tad katrs strādnieks saņems tikai papildu 50 eiro. «LIDL» bija nedaudz devīgāks — piemaksa būs robežās no 65 līdz 130 eiro. Citi tīkli pagaidām klusē. Arodbiedrību viedoklis ir interesants: viņi aicina palīdzēt darbiniekiem un vienlaikus ir sajūsmā par «IKI» un «LIDL» rīcību. Taču neviena profesionālā apvienība neatzīst, ka tik niecīgas piemaksas ir vienkārši ņirgas, ja darbu veic tik bīstamos apstākļos. Jāpiebilst, ka darbiniekiem jāstrādā maskās: tas ir milzīga fiziskā slodze. Acīmredzams, ka tirdzniecības centru peļņa īpaši nesamazināsies. Mēs turpinām sekot situācijai. Vai «dzeltenās» arodbiedrības tomēr atteiksies no šī kompromisa ar sirdsapziņu? Agrāk spēkā bija likums, saskaņā ar kuru par darbu bīstamos apstākļos darbiniekam pienākas 50% piemaksa (relatīvi pret mēneša algu). Taču mūsdienās praktiski visi darbojas pēc kolektīvajiem līgumiem. Un tas nozīmē to, ka darba devējs drīkst darīt, ko viņš vien vēlas.
Tajā pašā laikā valdība grasās piešķirt 1 miljardu eiro biznesa atbalstam. Taču Seimam nesanāca vienoties par piemaksu piešķiršanu mediķiem — likumprojekts neatbalstīja nepieciešams deputātu skaits (71). Tagad veselības ministrs sola, ka mediķu atalgojums pieaugs vismaz par 15% ārkārtas situācijas laikā. Divkāršas vai pat trīskāršas slodzes apstākļos tas tiešām izklausās muļķīgi, vai ne? Sīkburžuāzija praktiski katru dienu runā par «valdības krīzi», un viņi ir tuvu taisnībai: kad Lietuvas Seims ārkārtas situācijā nav spējīgs nodrošināt taisnīgu atlīdzību mediķiem, kuri strādā nepiekusis, tas tiešām izklausās muļķīgi. Taču es domāju, ka šādu ziņu noteikti ir tikpat daudz arī Latvijā.