Šķiru cīņa verd un plešas, piepilda Rīgas ielas, iekļūst ikvienā Latvijas provinces stūrītī, līdz tā ir katrā uzņēmumā, katrā ciemā, būdiņās un pilīs.
Šī nav 1905. gada revolūcijas cīņa. Šī ir mūsu ikdiena. Šķiru cīņa notiek ne jau uz barikādēm. Tā klusi norisinās birojos, komisijās, valžu un palātu sēdēs. Ne jau proletariāts ceļ bruģakmeņus no ielām. Šeit buržuāzija plānveidīgi, ik dienas, likuma aizsegā uzbrūk darbaļaužu tiesībām. Aplūkosim faktus. Lūk, kā pēdējā ceturtdaļgadsimta laikā ir mainījušies algotā darbinieka darba apstākļi.
1991. g., LPSR DLK | 2018. g., LR Darba likums | |
---|---|---|
Atlaišanas pabalsts | 3 vidējās algas, neatkarīgi no darba stāža | 1 vidējā alga, ja darba stāžs ir 1—3 gadi |
Pārbaudes laiks | 1 mēnesis | 3 mēneši* |
Darba līguma laušana pēc arodbiedrības pieprasījuma | bija spēkā DLK 38. p. | izslēgta |
Darba nedēļa | 5 dienu, 6 dienu un maiņu darbs | ieviesta summētā darba laika uzskaite, kas ļauj neapmaksāt virsstundas |
Darbinieku tiesības piedalīties uzņēmumu pārvaldīšanā un administrācijas pienākumi | bija spēkā DLK 231.— 238. pp. | izslēgti |
Arodbiedrības piekrišana darba līguma uzteikumam darbiniekam — arodbiedrības biedram | 1 mēnesis | 5 darba dienas**, ja darbinieks ilgāk par 6 mēnešiem ir arodbiedrības biedrs |
* Pašlaik darbadevēji uzstāj uz šī termiņa pagarināšanu līdz 6 mēnešiem.
** Pašlaik darbadevēji uzstāj uz normas atcelšanu par arodbiedrības piekrišanu darba līguma uzteikumam.
Ko mēs redzam? Algoto darbinieku darba apstākļi nepārtraukti pasliktinās. Kam šī pasliktināšanās nāk par labu? Protams, darba devējam, tas ir — kapitāla īpašniekam.
Kā tas iespējams? Pie mums, tā runā, notiek tehniskais progress. Tiek ieviesta automatizācija, fizisko darbu palīdz veikt mašīnas. Datorizēta ekonomika, augsti tehnoloģiskas nozares attīstās triecientempos. Par to mēs lasām katru dienu.
No tā izriet, ka darba ražīgums paaugstinās, tātad cilvēkiem vajadzētu dzīvot arvien labāk. Vajadzētu būt arvien vairāk brīvā laika. Attīstībai, mācībām, rūpēm par saviem bērniem un vecīšiem. Dalībai sabiedriskajās norisēs.
Patiesībā varam novērot pretēju procesu. Bez jau nosauktajiem punktiem, kuros darbinieku situāciju pasliktina darba likumdošana, var atzīmēt vēl arī zemākas prasības kaitīgu un bīstamu darba vides faktoru atklāšanai, uzskaitei un kontrolei. Arodbiedrības tagad ir izslēgtas no darba vides apsekošanas. Šis jautājums ir atstāts darba devēju un Valsts darba inspekcijas birokrātu ziņā. Vēl «atmodas» pirmsākumos arodbiedrībām tika atņemtas tiesības rīkoties ar sociālā nodokļa naudas līdzekļiem. Senāk no 36% līdz pat 90% sociālā nodokļa tika caur arodbiedrībām novirzīti bērnudārziem, mazbērnu novietnēm, skolām, pionieru nometnēm, atpūtas namiem, sanatorijām.
Vai kāds vēl atceras, ka slimības lapas apmaksāja jau no pirmās dienas un 100% apmērā? Vēl apmaksāja ēdināšanu darbiniekiem nakts maiņā, izsniedza bezmaksas pienu un sulas kaitīgās profesijās strādājošajiem. Un pašu sociālo nodokli, starp citu, tajā briesmīgi totalitārajā valstī maksāja darba devējs.
Līdz ar demokrātijas iestāšanos, nodokļu slogs sāka svērties uz darbinieka pusi. Sākumā 1% apmērā no algas. Vēlāk — arvien vairāk. Šodien mēs no savas algas atdodam sociālajā nodoklī jau 11%. Darba devējs pagaidām maksā 24,09%, bet jau klīst runas, ka vajadzētu maksāt līdzīgās daļās, «godīgi» pa 17,5%.
Kopumā pagājušā ceturtdaļgadsimta laikā mēs esam zaudējuši milzum daudz sociālo labumu. Dzīves pamatvajadzības — mājoklis, izglītība, medicīna, transports, kas agrāk bija bez maksas vai par lētu naudu, tagad prasa lauvas tiesu no ģimeņu ikmēneša tēriņiem, turklāt mājokļa jautājums reizēm izvēršas par hipotekāro slogu uz visu mūžu.
Kāpēc tā notiek?
Atbilde ir vienkārša — organizācijas vaina. Buržuji savu interešu virzīšanai ir apvienojušies dažnedažādās rūpnieku un uzņēmēju biedrībās, tirdzniecības un rūpniecības kamerās, darba devēju konfederācijās un kur tik vēl ne.
Visbeidzot, visas partijas parlamentā mums ir buržuāziskas. Tām tuvas ir savu finansētāju intereses. Pat tās partijas, kuras sevi pozicionē kā sociāldemokrātiskas, nav gan manāms, ka pretdarbotos aprakstītajam darbaļaužu stāvokļa pasliktināšanas procesam. Tās visas konsekventi ved šķiru cīņu — kapitāls pret darbu. Un, kā redzam, gūst šajā cīņā vienu uzvaru pēc otras.
Cita lieta — strādnieku šķira.
Reiz tā bija cīņasspara pilna, muskuļota un vienota. Pirms 100 gadiem tā sīvā cīņā izcīnīja 8 stundu darba dienu, tiesības uz apvienošanos arodbiedrībās, uz kolektīvu rīcību un streikiem. Tomēr, ieguvusi varu, strādnieku šķira lika savās interesēs darboties valstij, bet arodbiedrības kļuva arvien formālākas un birokrātiskākas.
Šodien ir otrādi. Buržuāziskā valsts uzbrūk darbaļaužu tiesībām, bet tie ir atradinājušies cīnīties, zaudējuši kolektīva garu, tādēļ zaudē vienu pozīciju pēc otras.
Arodbiedrības vēl eksistē, bet tas maz ko līdz. No vienas puses — darbaļaužu pasivitāte, no otras — daudzas arodbiedrības ir pārpirkusi buržuāzija, un tās vairs nepauž darbaļaužu intereses. Ir aizgājis pat līdz tam, ka Latvijas būvniecības nozares arodbiedrība cenšas panākt, lai tiktu pieņemts likums, kas ļaus maksāt mazāk par valstī noteikto minimālo algu, bet virsstundu apmaksu samazināt no 100% uz 50%. Saprotams, tāda «aizstāvība» celtniekiem nav vajadzīga. Bet, raugoties no visas sabiedrības viedokļa, vai ir izdevīgi celt darbaspēka izmaksas un uzlabot darba apstākļus? Vai nebūtu labāk ievest lētu darbaspēku? Vai tas nelīdzētu attīstīt biznesu, celt ekonomisko aktivitāti un vispār nebūtu kā progresa dzinējspēks?
Uz šiem jautājumiem var atbildēt skaidri — nē. Pilnīgi pretēji. Lēts darbaspēks likvidē stimulu attīstīties, ieviest ražošanā progresīvas tehnoloģijas. Kāpēc gan pirkt ekskavatoru, ja var nolīgt kādu desmitu palīgstrādnieku ar lāpstām? Priekš kam izgudrot lauksaimniecības mašīnas, ja darba birža ir pilna ar sezonas darba meklētājiem? Kamdēļ, galu galā, celt izglītības standartus, ja skolu absolventiem nāksies strādāt nekvalificētus darbus?
Arī viena no galvenajām mūsdienu Latvijas sociālajām problēmām — depopulācija — ir atrisināma tikai tad, kad algas un sociālās garantijas strādājošajiem izaugs līdz cieņpilnu dzīvi nodrošinošam līmenim.
Turpretī darbaspēka vērtības pazemināšana ved uz degradāciju. Pagaidām mēs soļojam tajā virzienā.
Ko darīt
Tāpēc prātīgam darbiniekam, savas valsts patriotam, būtu muļķīgi cerēt uz buržuāzisko varu un kārtējo partiju kārtējiem solījumiem.
Darbaļaužu interešu aizsardzību ir jāņem savās rokās. Pirmkārt, jāorganizē savas arodbiedrības «no apakšas», jāievēl savi pilnībā uzticami pārstāvji un jāpanāk izdevīgi koplīgumi. Lai to paveiktu, jābūt gataviem iet līdz galam savu interešu aizstāvībā, līdz pat streikam kā darba cilvēka pēdējam un iedarbīgākajam argumentam.
Tas ir civiliēts, likumīgs ceļš cīņā par darbaļaužu tiesībām. Tas ir nedaudz piemirsies, bet šodien ir īstais brīdis to atcerēties. Redzot tendences, kā attīstās darba un kapitāla attiecības, skaidrs, ka šo pieredzi agri vai vēlu nāksies atcerēties. Dzīve piespiedīs.
P. S. Kamēr šis raksts tika gatavots, likumdevējs «iepriecināja» ar jaunumiem. Saeimas komisija pieņēma kārtējo darbaļaužu stāvokli pasliktinošo normu. Virsstundu apmaksa turpmāk būs nevis divkārtīga, bet tikai pusotras likmes. Par nakts darbu piemaksās nevis 50%, bet gan 25%. Kamēr darbaļaudis klusē, buržuāzija savu šķiru cīņu turpina.
Ja kādam ir apnicis atkāpties un padoties, ja kāds ir nolēmis aizstāvēt savas darba tiesības, sazinieties ar Latvijas Strādnieku Frontu. Ir vēl Latvijā cilvēki, kuri spēj konsultēt jūs darba jautājumos, palīdzēt organizēt uzņēmumā arodbiedrību un noslēgt koplīgumu.
Avots: «IMHOclub» mājaslapa