Summētais darba laiks — darbinieku pārmērīga izmantošana

Summēta darba laika uzskaite Darba kodeksā 1 bija atļauta tikai ar vienošanos ar arodbiedrību un tikai tad, ja saskaņā ar ražošanas nosacījumiem nebija iespējams ievērot noteikto astoņu stundu darba dienu. Mūsdienās saskaņā ar likumu gandrīz jebkurš kapitālists pēc sava pieprasījuma var izveidot summētu uzskaiti savā uzņēmumā. Latvijā tā ir kļuvusi par diezgan izplatītu praksi. Piemēram, šādi darbojas kasieri veikalos un rūpnīcu strādnieki.

Ko praktiski nozīmē uzkrātais darba laiks?

Jūsu darba diena sākas un beidzas jebkurā dienas laikā, haotiski un neparedzami, mainās katru nedēļu un var ilgt līdz 24 stundām nepārtraukti.

Kad īpašniekam ir darbs, jums ir smagi jāstrādā. Kad darbinieks, nebūdams vainīgs, stāv dīkstāvē — jūs sēžat mājās bez algas un gaidat, kad pienāks laiks, kad būsiet vajadzīgi.

Kā šis režīms ir izdevīgs kapitālistam?

Saimnieks izvairās no paaugstinātas samaksas par virsstundām. Jūs varat strādāt līdz 24 stundām dienā, līdz 56 stundām nedēļā, bet, ja kopējais nostrādātais laiks nepārsniedz mēneša, ceturkšņa vai pat vesela gada ierobežojumu, tad par šim virsstundām jūs saņemsiet tik pat daudz, kā par parasto darba laiku.

Parastā astoņu stundu darba dienā — jebkura stunda, kas nostrādāta virs astoņām stundām, jāapmaksā divkāršā apmērā 2. Kumulatīvu darba stundu gadījumā par virsstundām uzskata tikai nostrādātās stundas, kas pārsniedz mēneša vai gada normas, atkarībā no koplīguma noteikumiem. Tādējādi kapitālists kompensē savu dīkstāvi uz darba ņēmēja rēķina.

Piemēram, ar parastu astoņu stundu darba dienu veikala pārdevējs, kurš strādā 10 stundas 4 dienas nedēļā, saņems normālu algu par 32 stundām un divkāršotu par 8 stundām. Tas pats pārdevējs, strādājot pēc kumulatīvā laika, saņems samaksu par visām 40 nostrādātajām stundām kā par parastām stundām. Turklāt dažās nedēļās pārdevējs var strādāt 5 dienas pēc kārtas pa 11 stundām un, neraugoties uz tik saspringto grafiku, neko neiegūt virs ierastā tarifa.

Kā šis darba veids kaitē darba ņēmējam?

Garās darba stundas kaitē jūsu veselībai. Radīsies miega traucējumi un veselības problēmas, palielinās medicīnas izdevumi. Daudzi sāk lietot enerģijas dzērienus un miega zāles, un sliktākajā gadījumā pārmērīgi lietot alkoholu.

Pēdējās darba stundas vienmēr ir bīstamākās un arī vismazāk produktīvās. Pārmērīgs nogurums palielina nelaimes gadījumu risku.

Jūs nevarat plānot savu personīgo un ģimenes dzīvi. Bērna aizvešana uz skolu, bērnudārzu, kultūras pasākumu apmeklēšana, dalība sabiedriskās kustībās kļūst problemātiska vai pat neiespējama.

Astoņu stundu darba diena — visas pasaules strādnieku šķiras sasniegums, kuru iekaroja rūgta cīņa pirms simts gadiem, 1917. gadā — ar pašreizējo buržuāzisko darba likumdošanu tā ir praktiski atcelta.

Latvijas Strādnieku fronte savā Programmā deklarēja prasību atcelt uzkrātā darba laika plašu izmantošanu. Cīņa par šī punkta izslēgšanu no darba līguma ir visu strādājošo objektīva interese. Tikai kopīgā cīņā mēs varam uzlabot savus darba apstākļus!