Īss praktisks ceļvedis darbiniekam, kuram draud atlaišana
Šodien krīzes un masveida atlaišanas apstākļos ar šo problēmu saskaras daudzi. Šajā situācijā mēs pamēģināsim aprakstīt pareizu darbinieka uzvedības līniju, lai viņš varētu izkļaut no tās ar pēc iespējas mazākiem zaudējumiem.
Tātad, pirmais, kas jāatceras: darba devējs nav muižnieks, un darbinieks nav dzimtcilvēks. Iekārtojoties darbā, jūs noslēdzat līdztiesīgu līgumu par sava darbaspēka pārdošanu uz noteiktiem nosacījumiem, kuri tiek aprakstīti Darba likumā, koplīgumā un jūsu personīgajā darba līgumā. Darba devējam nav tiesību izbeigt darba līgumu pēc sava patvaļīguma, viņš var izdarīt to pamatojoties tikai uz nopietniem apstākļiem un ievērojot tiesiskās procedūras.
Paskaidrojumi
Darba devējam visizdevīgāk izbeigt līgumu pēc noteiktiem pārkāpumiem no darbinieka puses. Bieži gadās tā, ka šie pārkāpumi ir pārvērtēti vai vispār izdomāti. Izsauc priekšnieks un pieprasa: «Ir notikusi šāda un tāda nekārtība, raksti paskaidrojumu!».
Atcerieties! Jums neko nav jāpaskaidro pirmām. Likums pieprasa jūsu darba devējam iesniegt jums rakstisku pretenziju ar norādījumu, kādi likumi, amata instrukcijas vai iekšējie darba noteikumi bija pārkāpti jūsu dēļ ar pārkāpta dokumenta punkta norādījumu. Tikai pēc tam, pēc konkrētām pretenzijām, jums vajag rakstīt paskaidrojumu.
«Pašatlaišanās»
Nākamā situācija: darba devējs piedāvā jums aiziet no darba pēc sava vēlējuma vai pēc savstarpējās pušu vienošanās. Piedāvā «izirties draudzīgā veidā», lai darbinieks izvairītos no jebkādām reālām, mākslīgi radītām vai izdomātām nepatikšanām. Šeit jums vajag visu labi nosvert un saskanēt.
Pirmkārt, jūs varat izvirzīt savus nosacījumus par darba līguma izbeigšanu, kas parasti tiek izpausts noteiktās summas izmaksāšanā. Bet šī summa var būt mazāka par to summu, kura un tāpat būs pienākama jums pēc likuma. Tādējādi šajā situācijā labāk būtu konsultēties ar uzticamu arodbiedrību vai specializētu juristu. Iespējams, jums kaut ko būs iespējams uzvarēt, bet parasti darba devējs piedāvā tādu atlaišanas veidu, lai ietaupītu uz likumā noteiktajām izmaksām. No prakses, normālais līgums atlaišanas laikā pēc savstarpējās norunas ir pabalstu izmaksa 7-9 mēnešu izpeļņas apmērā.
Ņemiet vērā: darba līgums ir kaulēšanās! Nevajag baidīties izvirzīt savus nosacījumus. Arī pieprasiet saglabāt veselības apdrošināšanas noteikumus līdz tās termiņa beigām, ja to noformēja darba devējs. Nesteidzieties un tirgojieties par labākiem noteikumiem, ievērojot savu cieņu!
Samazināšanas un likvidācija
Darbinieku skaita samazināšanas vai uzņēmuma likvidācijas situācija ir visgrūtākā. Šeit jūs noteikti nevarēsiet iztikt bez profesionālas konsultācijas un juridiskās palīdzības. Ja jūs esat arodbiedrības biedrs, tas var sniegt noteicošu ieteikmi lietas iznākumā.
Saskaņā ar Latvijas Republikas Darba likumu (110. panta 1. p.) arodbiedrības biedru nevar atlaist bez arodbiedrības piekrišanas, ja viņš ir biedrs ilgāk par sešiem mēnešiem. Proti:
«110. pants. Darba līguma uzteikšana darbinieku arodbiedrības biedram
(1) Darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu darbiniekam — arodbiedrības biedram — bez attiecīgās arodbiedrības iepriekšējas piekrišanas, ja darbinieks ir arodbiedrības biedrs vairāk nekā sešus mēnešus, izņemot gadījumus, kas noteikti šā likuma 47. panta pirmajā daļā un 101. panta pirmās daļas 4., 8. un 10. punktā. Ja darba līgumu paredzēts uzteikt šā likuma 101. panta pirmās daļas 7. un 11. punktā minētajā gadījumā, darba devējs iepriekš informē arodbiedrību un konsultējas ar to.»
Protams, ka tai nepieciešams būt ne «saimnieka» pievilinātai (dzeltenai) arodbiedrībai, bet kaujinieciskai, principiālai, aizstāvējošai jūsu intereses. Ja tādas nav — organizējiet to iepriekš paši. Ja jūsu uzņēmums vai profesija ir saistīta ar transportu, pievienojieties Latvijas Aviācijas Arodbiedrību Federācijai. Atcerieties, ka darba devēja pusē stāv viņa nauda, viņa advokāti un visa buržuāziskā vara. Darbinieki var pretstatīt viņam tikai ar savu vienotību, cieši aizstāvējot savas intereses. Vienam ar īpašnieku galā netikt.
Ko jūs varat saņemt atlaišanas laikā?
Ja jūs rīkosieties gudri.
- Atlikšanu un, iespējams, pilnīgo vai uz arodbiedrības konsultācijas perioda atlaišanas atcelšanu, ja arodbiedrība nedos tai piekrišanu, un pēc tam, iespējams, tiesu, lai pierādītu jūsu atlaišanas likumību. (Tiesā piedalās arodbiedrība, nevis darbinieks!)
- Atlaišanas atlikšanu ar algas izmaksu vēl uz 30 dienām, kuras ir paredzētas likumā darbinieka paziņošanai.
- Apmaksāto periodu cita darba meklēšanai.
- Atlaišanas pabalstu no vienas līdz četru mēnešalgu apmērā atkarībā no darba stāža uzņēmumā.
- Papildu nosacījumi un izmaksas jūsu labā, ja jums ir noslēgts labs koplīgums. Bet tad jums atkal jābūt kaujinieciskās arodbiedrības dalībniekam un būt ar visas strādnieku klases biedrisko atbalstu aiz pleciem.
Ja jums ir nepieciešams padoms vai konsultācija kaujinieciskās arodbiedrības izvēlē, dokumentu sagatavošanai arodbiedrības reģistrēšanai vai prasību pieteikumam tiesā, lūdzu, sazinieties ar Latvijas Strādnieku fronti: [email protected]
Lasiet arī:
Pamācība darbiniekiem, kuriem aizkavē algu
Progresīvās transporta darbienieku arodbiedrības priekšsēdētāja b. Goļakova intervija