Kāpēc mēs mācāmies dialektiku pēc Hēgeļa?

Kāpēc dialektika ir jāmācās pēc Hēgeļa?

Jo Markss mācījās dialektiku pēc Hēgeļa.

Jo Engelss mācījās dialektiku pēc Hēgeļa.

Jo Ļeņins mācījās dialektiku pēc Hēgeļa.

Jo Ļeņins un Engelss lika mums mācīties dialektiku pēc Hēgeļa un materiālistiski to skaidrot.

«Nevar pilnīgi izprast Marksa «Kapitālu» un īpaši tā pirmo nodaļu, neizprotot visu Hēgeļa Loģiku. Tāpēc neviens no marksistiem nesaprata Marksu pat pēc pusgadsimta!!» V. I. Ļeņins «Filozofijas burtnīcas». — Pilnais sacerējumu krājums, 29. sēj.

Par dialektiku F. Engelss rakstīja, ka «mācīties dialektiku pēc Kanta būtu bezjēdzīgi garlaicīgs un necēls darbs kopš brīža, kad Hēgeļa darbos mums ir plašs dialektikas kompendijs» (K. Markss un F. Engelss. Izlases darbi trijos sējumos. 3. sēj. М. Politizdat, 1966., 66. lpp.). Bet ko nozīmē «kompendijs» latīņu valodā? Visīsākais, taisns ceļš. Kā Aristotelis uz mūžu izveidoja formālās loģikas sistēmu, tā Hēgelis uz mūžu deva cilvēcei dialektiskās loģikas sistēmu. Bet tās izmantošana citu konkrēto zinātņu dialektikas attīstīšanā ir darbs, kuru spēs veikt tikai tie, kas apguva dialektisko loģiku.

Citas sistemātiskās dialektikas izskaidrošanas nedeva ne Markss, ne Engelss, ne Ļeņins, un par vienīgo dialektikas kompendiju, kura tiek izskatīta kā domas dialektika, kā loģika, paliek Hēgeļa «Loģikas zinātne». Tas ir viens no ģeniālajiem darbiem, kuri tika uzrakstīti vienreiz un paliks mūžam.

Georgs Vilhelms Frīdrihs Hēgelis