Kriptovalūta: topošā pasaules valūta vai globālā finanšu piramīda?

Pašā sākumā ir vērts atzīmēt, ka tiešu atbildi rast nenākas, jo šādos jautājumos ir ļoti sarežģīti kaut ko pierādīt vai apgāzt. Kategoriski to noliegt uzdrošinās tikai daži izglītoti (bet biežāk — neizglītoti) ekonomisti un politologi, tāpēc būtu dīvaini gaidīt brīnumus no parasta skolnieka. Kāpēc? Tāpēc vien, ka mūsu priekšā ir tik jauna parādība, ka tās ceļi nav paredzami. Kriptovalūta atrodas topošā stāvoklī, tikko parādās pasaulei kā kapitāla laikmeta jaunveidojums. Taču vienlaicīgi tā slēpj sevī daudz interesantu atklājumu un paņēmienu, kas neapšaubāmi atstās savas pēdas cilvēces vēsturē.

Lai kaut ko saprastu tik sarežģītā jautājumā, tas ir jāizskata vienīgi pareizajā veidā — tā attīstībā, no pašas tapšanas līdz mūsdienām. Kriptovalūtas rašanās ir kļuvusi iespējama tikai tad, kad procesori bija sasnieguši pietiekamu skaitļošanas jaudu un kļuvuši vispārpieejami, jo kriptovalūtas darbības princips sakņojas tieši sabiedriskumā, masveidībā. Gandrīz uzreiz izrādās, ka kriptovalūta var tikt konvertēta reālajā pasaules valūtā — dolāros. Šāda situācija nevar nepievilkt spekulatīvā kapitāla guvējus, kuri alkst pēc peļņas, spēlējot uz paaugstināšanu. Tādēļ rodas kaut kas tāds, kas būtu pat neiedomājams pirms kādiem 30 gadiem. Kaut kas nemateriāls, kas nav lietošanas vērtība (t. i.: tam nav noderīgu īpašību), bet tikai un vienīgi apmaiņas vērtība (t. i.: spēja tikt apmainītai pret preci), kura cena pieaug ārkārtīgi strauji.

Vai īstenībā var apgalvot, ka kriptovalūta ir finanšu piramīda? Atbilde būs pārāk neviennozīmīga: gan jā, gan nē. Patiesi, kāpēc pārējās valūtas nevar saukt par piramīdu? Piemēram, visizplatītākā pasaules valūta — ASV dolārs. Tā emisija notiek ar milzīgu ātrumu un neapstājas ne uz mirkli. Likumsakarīgi rodas jautājums: kāpēc dolārs joprojām nav zaudējis savu vērtību? Tikai tāpēc, ka tā kurss tiek atbalstīts ar ārkārtīgi agresīvu ASV ārpolitiku. Ar vecām pārbaudītām metodēm — draudiem, kariem, slepkavībām, bruņotajiem spēkiem — ASV ietur savas valūtas kursu nesatricināmā pjedestālā, liekot visu pasauli veikt darījumus un norēķinus dolāros. Vai tā nav piramīda? Tiešām, tā sekmīgi pastāv un bagātina amerikāņu kapitālistus. Pienāks laiks šim burbulim pārsprāgt, bet šobrīd tautas masu apziņā ir pārāk stipri nostiprinājusies dolāra visvarenības ilūzija. Kas attiecas uz kriptovalūtu, šī «piramīda» turas pirmām kārtām pateicoties tiem cilvēkiem, kuri tic, ka tā var viņus bagātināt, un tādēļ to pērk. Tātad, viss ir balstīts uz cilvēku pārliecības, uz to gatavības uzņemties risku. Pietiek ar skaļu izsludināšanu, ka naudas «tur» vairs nav, lai tās īstenībā vairs nebūtu.

Taču viens kriptovalūtas aspekts ir pietiekami vērts, lai ienāktu mūsu nākotnē. Tā ir informācijas atklātība. Šo īpatnību mēdz salīdzināt ar tādu populāru nelegālo informācijas apmaiņas veidu, kā torrenti. Visi lietotāji lejupielādē informāciju nevis no speciāliem serveriem, kuri noteikti kādam pieder, bet tieši cits no cita, kas izslēdz informācijas pārdošanu. Tādējādi tiek viedota visatklātākā informācijas sistēma, kur katram pieejama pilnīgi visa informācija — brīvais informācijas laukums. Kriptovalūtas gadījumā tās atklātība kļūst par darījuma garantu. Visi zina, ka darījums ir noslēgts. Nav nozīmes, kurš ir tajā iesaistīts, galvenais ir paša darījuma esamība. Tas atgriež mūs senajos laikos, kad cilvēki dzīvoja tik mazās kopienās, ka visi pazina viens otru un tāpēc nebaidījās droši apmainīties, jo par šādu apmaiņu zinās visi un tā ir labākā aizsardzība no krāpšanas. Kopiena ir kļuvusi krietni lielāka, un ziņnesim, kas pasludina par darījumiem, ir jābūt attiecīgi skaļākam. Par šādu ziņnesi kļūst internets. Rezultātā mums ir atklātā darījumu sistēma, kas izslēdz fiktīvus darījumus, krāpšanu, jebkāda veida viltošanu. Tā ir tuvināšanās pašai taisnības būtībai.

Noslēgumā jāatzīmē, ka nevis atsevišķas personas vai atsevišķas personu grupas, bet gan nobriedusi situācija noteic jaunu parādību tapšanu. Kā ļoti precīzi apgalvoja G. V. F. Hēgelis, «kad kādas lietas būtībai ir radīti visi apstākļi, tā sāk pastāvēt». Cilvēce nonāca līdz momentam, kad finanšu attiecību jaunai formai ir radīti visi apstākļi. Tātad, šādas attiecības ir sākušas pastāvēt.