No kurienes rodas Covid 19 disidenti un citi konspirologi?

Mūsdienās sabiedrībā aktīvi izplatās pretrunīgas baumas. No vienas puses, vēsta par to, ka koronavīrusa nav, ka tas ir gandrīz līdzīgs parastajai gripai, ka visi karantīnas pasākumi ir pasaules sazvērestība ar kādu savtīgu mērķi. No otras puses, ka koronavīruss ir radīts mākslīgi cilvēku iznīcināšanai, atkal kāda savtīga mērķa dēļ.

Pilnīgi analoģiskas baumas tiek radītas par citplanētiešu aktivitātēm uz Zemes, ietekmi uz cilvēku apziņu dažādos veidos, sākot no apstarošanas no TV torņiem līdz slepenai mikročipēšanai. Nu, ir pilnīgi skaidrs, ka zinātnieki no mums slēpj patieso cilvēces vēsturi, Šambalas noslēpumus un pat mūsu planētas patieso formu.

Kāds ir pamats šādiem konspiroloģijas nemieriem, kas pēdējos gados ir īpaši uzplaukuši?

Psihoterapeits Artūrs Utināns uzskata, ka šī parādība izriet no mūsu psihes īpatnībām https://rus.delfi.lv/delfi-plus/istorija-dnja/vinovat-fejsbuk-ili-sssr-eksperty-pochemu-sosedu-yanke-my-verim-bolshe-chem-pravitelstvu.d?id=52742101. Politologs Aigars Freimanis ir pārliecināts, ka cilvēki, kuri rosina sabiedrības viedokli, noliedzot vispārpieņemtus faktus, meklē popularitāti un viņiem ir politiski mērķi https://rus.delfi.lv/delfi-plus/latvija/maski-sbrosheny-kak-latviya-boretsya-s-kovid-dissidentami-i-avtorami-fejkovyh-novostej.d?id=52742681. Saeimas deputāts Jānis Urbanovičs apgalvo, ka Covid 19 disidentus rada neuzticēšanās valdībai un tās bezpalīdzīgām, nekonsekventām rīcībām https://www.facebook.com/janis.urbanovichs/posts/1139370573164442. Viss iepriekš minētais noteikti notiek tādā vai citādā pakāpē. Bet problēmas saknes slēpjas dziļāk.

Kapitālistiskās ražošanas mērķis ir gūt peļņu. Tā dēļ griežas visi buržuāziskās valsts mašīnas zobrati. Tā dēļ strādā visas varas institūcijas, visi mediji: pērciet vairāk, pērciet tagad, ņemiet aizdevumu, vienkārši ļaujiet kapitālistam nopelnīt! Šī aizraušanās ar bagātību ieplūst visos sabiedriskās apziņas stūros, aptver tās jomas, kurās komercializācijai vietas nav. Kāpēc jāārstē maksātnespējīgo slimnieku? Lai viņš ātrāk aiziet aizsaulē. Kādēļ ātri un kvalitatīvi ārstēt bagāto klientu? Lai viņš apskrien visus speciālistus, nodot analīzes. Un tad atgriežas pie mums ar savu naudiņu, kura kļūs mūsu. Jums nepieciešama kvalitatīva izglītība? Nomājiet pasniedzējus! Vēlaties patērēt kvalitatīvu pārtiku? Pārmaksājiet par «ekoloģisko» etiķeti! Jums patīk mūzika, filmas, grāmatas? Mēs nospiedīsim visus interneta pirātus, jūs mums maksāsiet! Vēlaties elpot gaisu? Labi, pagaidām elpojiet brīvi, bet mēs pie tā arī strādājam.

Vērojot visu šo skaidrās naudas nemieru ap sevi, cilvēki, kuri nav lasījuši Kapitālu, kļūst par spontāniem marksistiem. Viņi lieliski saprot: ja buržuāziskā valdība kaut ko vēlas, kaut ko uzspiež, kaut ko piespiež, tad tas nekādā ziņā nav saistīts ar vienkāršo cilvēku, bet gan tāpēc, lai dotu iespēju nopelnīt vienam vai otram valdošās šķiras grupējumam. Pieprasa lietot maskas, lietot dezinfekcijas līdzekļus? — To visu lobē ražotāji un tirgotāji! Ievieš ceļošanas, sapulču aizliegumus? — Jā, mēs zinām, kam tas viss ir izdevīgi! No šejienes jau neilgi palika līdz: «Viņi saka, ka Zemei ir lodes forma? — droši vien melo kādu interešu dēļ, visticamāk, ka Zeme ir plakana!»

Un kas ir raksturīgs, daudzām šīm aizdomām patiešām ir pamats. Ar vispārējo koronakrīzi atsevišķas firmas nopelna milzīgas naudas summas, miljardieru skaits pasaulē pieaug! Buržuāzija ir iemācījusies pelnīt naudu no cilvēku ciešanām, bēdām un kariem tikpat veiksmīgi kā no radīšanas un ražošanas.

Tāpēc aizdomas par varas mantkārību, iedzīvotāju mānīšanu paliks tik ilgi, kamēr pastāv kapitālistiskais ražošanas veids. Un tur, kur šādām aizdomām ir reāls pamats, tur radīsies visādas sazvērestības teorijas, pat tajos gadījumos, kad varas iestādes runā patiesību.

Sociālistiskās ražošanas mērķis ir pilnīga labklājība, brīva un vispusīga sabiedrības attīstība. Tajā nav vietas tautas mānīšanai. Tajā nav jēgas tērēt ierobežotos dabas resursus, lai bagātinātu nelielo bagāto grupu. Tajā nevar veidot savu personīgo laimi uz citu sabiedrības locekļu bēdām. Ar sociālisma nodibināšanu saniknota konspiroloģija atmirs dabiskā veidā, bet par Covid 19 disidentiem, «jaunās hronoloģijas» atbalstītājiem vai plakanzemniekiem nākotnes cilvēki atcerēsies kā par savvaļas un atpalikušiem pirmatnējiem mežoņiem.