Krīze vai kāds vienkārši nevar pieēsties?

Pasaules ražošanas spēki jau sen ir sasnieguši tādu līmeni, kas ļauj pabarot visus izsalkušos, dot jumtu virs galvas viesiem bezpajumtniekiem, izārstēt tos, kuri nevar samaksāt par medicīnisko palīdzību, un tā tālāk. Bet valdošajai kapitālistu šķirai un tās kalpiem tas pavisam nav vajadzīgs. Imperiālistu plēsoņi turpina postīt kā atkarīgās (politiski un ekonomiski) valstis, kuras uz pusi ir kolonijas, tā arī savus iedzīvotājus, izmantojot inflāciju un krīzi kā papildus aizsegu. Buržuāzija pati paaugstina cenas, bet pēc tam pieprasa no valsts palīdzību zaudējumu segšanai, kas tiek darīts uz darbaļaužu rēķina. — Shēma, kas strādā desmitiem gadu.

Enerģētiskā krīze klīst pa Eiropu

Pēdējā laikā cenas uz gāzi tika paaugstinātas desmit reizes, uz elektrību — vairāk nekā divas reizes.

Kas notika? Vai pasaulē ir beigusies nafta un gāze? Eksplodēja pāris atomelektrostaciju? Nē, tas ir tāpēc, ka kādam vienkārši gribējās palielināt savu peļņu. Vai atceraties vienu no tirgus likumiem — stiprākais sit vājāko? Tātad darbaļaudis atkal palika vājāko vidū. Bet ko jūs gribējāt, lai viss būtu bezmaksas un milzīgos apjomos? Nē, par visu būs jāmaksā, un tādu cenu, kādu jums norādīs (un varat būt pārliecināti, ka tā nebūs zema).

Ko šajā sakarā iesaka buržuāziskie eksperti medijos? Protams, taupīt! Un nekādā gadījumā nepieprasīt «nesošajiem zaudējumus» kapitālistiem sava ekonomiskā stāvokļa uzlabošanu, necensties panākt darba taisnīgumu, bet ciešāk savilkt jostas.

Lūk, kādi ir viņu padomi

Pazeminiet vēl uz grādu temperatūru dzīvoklī, retāk vāriet ūdeni un mazgājiet veļu, «baudiet dabisko apgaismojumu» (vēlams naktī) un tamlīdzīgi. Un tad būs: «Ēdiet mazāk, vairāk strādājiet, mazāk ārstējieties, bet labāk — nomirstiet līdz pensijai.» Brīnišķīga izvēle 21. gs. cilvēkam.

Cenas neceļas pašas no sevis. Tās paaugstina īpašnieki.

Latvenergo valdes priekšsēdētājs paziņoja, ka «visi negatīvie faktori sakrita» un cenas «pieauga» un neko ar to padarīt nav iespējams. Ar 160 tūkst. eiro gada «algu» (grūti nosaukt tādu summu par algu, tā ir īstā kapitālistu peļņa) var uzspļaut uz tādu cenas paaugstināšanos. Parasti darbaļaudis un darba inteliģences pārstāvji ar tādu skaidrojumu diez vai būs apmierināti.

Buržuāzija kļūst bagātāka, bet strādājošie kļūst nabadzīgāki — šī tēze apraksta visu mūsdienu novecojošā kapitālismā. Cilvēcei jau sen ir jāizaug no preču attiecību bērnu biksītēm un jāizveido taisnīga sociālistiskā sistēma, kurā būs nodrošināta pilnīga labklājība un brīva vispusīga visu bez izņēmumiem sabiedrības locekļu attīstīšanās. Cik ilgs laiks ir nepieciešams, lai aptvertu šo acīmredzamo faktu…